top of page

W Dniu Kobiet zainaugurowaliśmy wystawę "OSIECKA I JEJ KOMPOZYTORZY". Wybranie tego dnia na jej otwarcie nasunęło się samo, i nie - nie chodzi tu tylko o święto Pań, ale przede wszystkim o rocznicę, jaką obchodziliśmy dzień wcześniej. 7 marca minęły bowiem 24 lata odkąd Poetessy Agnieszki Osieckiej nie ma już między nami

Zostały nam jej utwory i... zdjęcia - ponoć bardzo lubiła się fotografować - część z nich możecie Państwo oglądać w ramach wystawy. A żeby jej charakter zbliżył się bardziej do profilu naszej szkoły postanowiliśmy przedstawić również sylwetki kompozytorów, którzy pisali muzykę do jej tekstów. Wszak to dopiero Oni stworzyli PIOSENKI OSIECKIEJ. Jeśli chcecie ich poznać - zajrzyjcie do naszej Szkoły. Wystawa czynna będzie do 30 kwietnia 2021 r.

Organizatorzy przedsięwzięcia:
Stowarzyszenie MUZYCZNI
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Karola Szymanowskiego
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. w Płocku


Partnerzy:
Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów w Płocku,
Muzeum Jazzu im. Leopolda Tyrmanda w Warszawie,
Piwnica pod Baranami w Krakowie,
Książnica Płocka.

ZAPOZNAJCIE SIĘ Z MAŁYM "ROZSZERZENIEM" WYSTAWY 

STUDENCKI TEATR SATYRYKÓW

Jeden z najbardziej zasłużonych zespołów artystycznych PRL-u i najwyrazistszych symboli przełomu październikowego. Działał w Warszawie w latach 1954–1975. Wywodził się z ruchu studenckiego, ale w 1970 r. zespół został sprofesjonalizowany i przyjął nazwę Teatr Satyryków STS. W 1972 władze przymusowo połączyły go z Teatrem Rozmaitości, przyczyniając się tym samym do jego rychłego rozwiązania.

 

Trzon zespołu stanowili młodzi ludzie piszący teksty: Andrzej Jarecki, Agnieszka OsieckaJarosław Abramow, Ziemowit Fedecki, Stanisław Tym; tworzący muzykę: Marek Lusztig, Edward Pałłasz, Maciej Małecki; reżyserujący: Jerzy Markuszewski, Wojciech Solarz, Olga Lipińska i występujący: Ryszard Pracz, Kazimiera Utrata, Henryk Malecha, Stanisław Mireński, Jan Stanisławski.

Specjalnością STS-u stały się tzw. rewie satyryczne. Teatr dał 55 premier i 3210 przedstawień: pierwsze – 2 maja 1954, ostatnie – 14 marca 1975.

 

Wypowiedź Andrzej Jareckiego: "Mnie nie jest wszystko jedno", stała się dewizą artystycznych poczynań zespołu. Hymnem kolejnych generacji młodej polskiej inteligencji stała się natomiast "Piosenka o okularnikach" Agnieszki Osieckiej z muzyką Jarosława Abramowa, ze składanki rewiowej "Wszystko, co nasze".
 

Więcej informacji o STS-ie znajdziecie m.in. na stronie culture.pl:
https://culture.pl/pl/artykul/studencki-teatr-satyrykow-historia-rozczarowanych-zetempowcow

Czerwone maki na entej ulicy (Live) · Aktorzy Teatru STS · Elżbieta Dmochowska · Marek Lusztig · Agnieszka Osiecka Raz się żyje 200 szlagierów teatru STS ℗ 2020 MTJ

Okularnicy · Aktorzy Teatru STS · Alina Janowska · Abramow-Newerly · Agnieszka Osiecka ·

bottom of page